Back to Question Center
0

Semalt: Botnet од киднапирани IoT уреди го носи најголемиот DDoS напад досега

1 answers:

Секој веб напад зависи од соодветни безбедносни мерки. Треба да ја направите вашата веб-страница безбедна од некои од овие обични DDoS напади. Во секој од овие случаи, botnets донесе серверот надолу, правејќи сајт не успеа да ја испорача својата примарна должност. Мрежа на botnets може да изврши голем DDoS напад и да направи многу компании да не успеат во своите одговори на серверот. Големиот напад на ботнет погоди бројни уреди кои имаат заеднички контролен центар за извршување на нивните повеќекратни задачи. Во многу случаи, луѓето се соочуваат со злосторства како интернет измама поради компромитираната состојба на повеќето веб-сајтови. На пример, нападот на Акамаи се случува кога има ботнетска услуга која е насочена кон заеднички домен.

Напад на IoT DDoS има проценето влијание поголемо од оној на Елис. Исто како и 2010 година, повеќето DDoS напади беа на веб-сајтови како Јоомла, што доведе до парализа на целата бизнис трансакција на компанијата. Од овој напад, луѓето имаа вредни лекции и нашле зошто треба да ги заштитат своите сервери. Ник Чајковски, експерт од Semalt , вели дека постојат и други методи кои можат да овозможат успех во изработката на овие процеси. Во повеќето апликации за е-трговија, безбедноста на веб-страница зависи од некои од мерките што ги поставуваат за да ги задржат спамерите. Во некои случаи, хакерите можат да ги надминат овие мерки со користење на едноставни напади на Denial of Service.

Пребарување Engine Optimization и ботови

Oптимизација вклучува користење на главните ботови. Бројни веб-страници зависат од трговски ботови за да го подобрат своето искуство на веб-страницата. Сепак, корисниците можат да извршат малициозни ботови со лоши намери. Повеќето од главните DDoS напади се случуваат со користење на некои од овие ботови. Вашата веб-страница треба да биде способна да разликува помеѓу овие напади. Вие исто така може да обезбеди стабилна позиција на SERPs, особено кога страницата е безбедна. Несигурни веб-страници или оние без добар оптимизација план страдаат од прашања кои се однесуваат на пласман. Покрај тоа, веб-сајтот може да пропадне на делот за оптимизација, кога има неколку или нема анти-спам мерки за напади.

При вршење на интернет-маркетинг, потребно е да се анализира напредокот на вашите маркетинг кампањи. Веб-администраторите зависат од тактиката како Google Analytics која може да блокира некои спам. Во Google Analytics, можете да го блокирате сообраќајот на Botnet, како и некои други злонамерни напади. Исто така е можно да се применат мерки кои можат да направат веб-сајт да го блокира внатрешниот сообраќај. Можете да користите Google Analytics за да направите соодветната испорака на вашиот веб-сајт. Во иста мерка, постојат и други методи кои хакерите можат да ги користат за распоредување на ботнети.

Заклучок

Повеќето бизниси бараат успешна веб-страница за извршување на нивните секојдневни активности. Во повеќето случаи, веб-сајтовите користат услуги како што се серверот одговор, како и botnets да ги направат своите настани успешни. Во случај на интернет измама, корисникот може да иницира ботнет напад врз веб-страница. Во овој случај, целата страница може да се сруши и да падне, што доведува до пад на начинот на функционирање на веб-страницата. Во блиското минато, напад на ботнет како Akamai може да резултира со многу негативни ефекти во врска со ефикасноста на вашиот веб-сајт. Можете да го заштитите вашиот сајт против овие напади меѓу многу други напади. Исто така, можете да направите корекција на вашите веб-маркетинг кампањи на вашиот сајт Source .

November 29, 2017