Back to Question Center
0

Semalt: 3 стратегии за да се спречи спамирање и да се зајакне вашата ефикасност

1 answers:

Постојат многу тактики што луѓето ги користат за да ја забележат нивната содржина на интернет. Постојат оние кои веруваат дека единствениот начин на кој тие можат да ја привлечат публиката да обрнат внимание на нив е редовно да ги прекинува. Повеќето спамери обично имаат таков начин на размислување. Тие го позајмуваат ова од она што рекламни и рекламни ги користеле со децении. Тие користеа да направат доволно бучава за платени за време на телевизијата и простори за списанија, некој на крајот ќе ги забележи. Стратегијата има една маана:

веќе не работи

Никој не сака да се грижи за работи за кои не барал или пораки кои немаат никаква важност за нив. Највредното богатство што го имаат луѓето во овој зафатен свет е времето. Сепак, постојат многу блогери, автори и рекламни кои се уште се обидуваат да се забележат со користење на оваа стратегија за прекин на дневна основа. За нив, единствениот начин на кој луѓето ќе слушаат е ако продолжат да зборуваат. Па, постои голема веројатност дека нема, и ако сте меѓу оние со таква стратегија, треба да запрат. Тоа е директна досадни за останатите нас.

Мајкл Браун, врвен специјалист на Семалт , уверува дека подобар начин да се забележи е да престанат да прават бучава и да изградат платформа што ќе го привлечат вниманието на луѓето.

Три работи што треба да се слушнат

"Маркетинг дозвола" од Сет Гордон е книга која ги разгледува трите суштински елементи кои треба да ги има секоја порака вредна за читање: исчекување, релевантност и личен пристап. Секој комуникатор сака да има затворена публика. Сепак, единствениот начин да се знае дали луѓето се воодушевени од нешто што го нудите е ако тие дозволуваат да го презентирате. Сè денес работи со дозвола. На пример, редовните работи како што се претплата на услуга, нарачување пакети или дури и очекувате некој датум со некого, имаат нешто што го очекувате, бидејќи дозволивте некој да ви ја пренесе пораката.

Предвидување е исто така од суштинско значење, бидејќи покажува колку се грижите за одредена порака. Ако публиката не се грижи за неговата содржина, не е важно колку добро може да звучи. Тие луѓе нема да сакаат да го слушаат. Истото важи и за пораките што ги сметаат за ирелевантни за нив или за оние кои не ги ангажираат на лично ниво.

Треба да бидете малку чудни

Светот денес има многу конкуренција и бучава, при што сите сакаат да бидат забележани или слушнати. Тоа, значи, значи дека ризикувате да звучи премногу општо ако не сте ја прилагодиле вашата содржина за одредена пазарна ниша. Луѓето повеќе не се заинтересирани за "нормално". Сите сакаат нешто надвор од обичниот, нешто "чудно"..

Блогови или било кој друг вид платформа ви дозволува да ги спроведете трите работи дискутирани во овој пост. Дајте им на луѓето начин да се претплатите, да обезбедат порака која ги поврзува и да користи уникатен стил.

Луѓето треба да разберат дека изградбата на таква платформа може да бара извесно време и многу дозволи. Но идејата не е невозможна. Потребно е само малку дополнителен напор.

Сето ова е за дозвола

Овде е листа на четири едноставни чекори кои можете да ги користите за да креирате канал за кој луѓето би сакале да се претворат и да вреди нивно внимание:

1. Отпорност на искушението да се прекине. Тука спаѓаат обиди за викнење, крик или молат да бидат слушнати. Еден начин е преку употреба на спам-ботови за репетитивно да испраќа спам пораки со надеж дека корисникот ќе кликне на дадената врска што води кон страната на испраќачот.

2. Започнете со она што го знаете. Што и да сте добри, користете го за да ја изградите платформата и како средство за споделување на вашата експертиза.

3. Дајте им на луѓето можност да слушаат. Во случај да немате алтернатива кога добивате нечие внимание, направете го тоа искрено и со најголема почит.

4. Отстранете ја публиката со нешто извонредно. Ако го привлечете вниманието, не ја губите таа шанса. Покажете го својот талент, и ако можете, измамите ги шансите и надминувајте ги нивните очекувања.

Вие, се разбира, имате можност целосно да ги игнорирате овие совети и да ги бранувате рацете во воздух надевајќи се дека некој ќе забележи. Можете дури и да привлечете внимание на неколку луѓе. Проблемот е што во моментот кога ќе најдат нешто повеќе одвлекување од вас, тие ќе заборават на она што треба да го понудите.

Секогаш запомнете дека начинот на кој ја освојувате публиката е како ќе мора да го задржите. Ако тоа е преку прекин, тогаш ќе морате да ја прекинете таа публика сè додека имате нешто да го претставите, а вие, и публиката не го сакате тоа.

Единствениот начин на кој можете да добиете одржливо внимание за вашата содржина е ако го заработите. Покажи го, побарај дозвола и испорачај. Секоја друга техника досега е само измама и на крај ќе се игнорира Source .

November 29, 2017