Back to Question Center
0

Дали е можно да се добијат линкови од Твитер?

1 answers:

Да се ​​развие вашиот бизнис онлајн е само половина од битката. После тоа, треба да го направите вашиот сајт видлив за ботови за пребарување и, се разбира, за вашите потенцијални клиенти. За среќа, оптимизација на пребарувачи работи за оваа намена. Особено линковите може да ви помогнат да ја подобрите вашата марка и да привлечете постојан проток на сообраќај кон страниците на вашиот веб-сајт. За да добиете највисоки резултати на Google, меѓу другото ви се потребни многу висококвалитетни линкови од високо ПР-страници како Google +, Фејсбук, Твитер и други. Сигналите од ваквите авторитативни веб-страници покажуваат Google колку е популарна вашата веб-страница. Твитер е популарна, реномирана и висока PageRank социјална платформа која може да обезбеди вашиот сајт со многу квалитетни врски сок. Овде можете да генерирате многу висококвалитетни линкови без да плаќате никаков цент. Сè што ви е потребно е да компонирате привлечен твит, вметнете линкови до вашиот домен во него, и ако е можно неколку релевантни хаштагови.

Во оваа статија, ќе разговараат подетаљно како да добиете линкови до вашиот сајт од Твитер. Надеж, овие информации ќе ви помогнат да ги подобрите вашите веб-страници и да привлечете повеќе потенцијални клиенти.

Како да го користите вашиот Твитер профил за врски?

Твитер е популарна социјална платформа која овозможува создавање на линкови преку неа. Обезбедува две места во вашиот профил за да додадете врска со веб-страница. Првата е самата примарна профилна област, а втората е во рамките на 160 карактери во делот Bio. Покрај тоа, можете да добиете врска до сајтовите што ги повлекуваат податоците од Твитер профилите. Веб извори кои ги земаат информациите од Твитер вклучуваат Twellow, Klout, TwitterCounter, Twitaholic и Favstar.

Ако сеуште немате сметка на овие веб-извори, поставете го вашиот Твитер профил или модифицирајте го за да вклучите линкови до вашиот сајт и во полето за веб-локација и во биографијата. Покрај тоа, прашајте ги вашите клиенти да го сторат истото.

Постојат неколку аспекти што треба да ги имате на ум градење врски на Твитер. Прво на сите, најголемата количина на линкови што може да ги добиете на оваа социјална платформа се nofollow. Тоа значи дека тие не пренесуваат сообраќај кон вашиот сајт. Сепак, nofollow врски од висок ПР сајт сеуште поседуваат голема вредност на вашиот сајт и покажуваат пребарувачи дека вашиот домен заслужува највисок ранг на страницата со резултати од пребарувањето. Друга работа што треба да знаете за градење врски на Твитер е тоа што сите линкови овде изгледаат како задебелен URL, наспроти врските со текстот за прицврстување на клучни зборови. Тоа е причината зошто треба да бидете сигурни дека вашиот URL-то е читлив, јасен и оптимизиран.

Процесот на креирање врски на Твитер се состои од следниве чекори:

  • Влезете во вашата сметка на Твитер и твитајте ја врската

Може да користите некои забавни и ангажирачки текстови, а не само врска. Веднаш штом ќе го објавите вашиот твит, овие информации ќе бидат достапни за вашите следбеници.

  • Додадете hashtag пред насочени клучни зборови

Значајно е да се користат hashtags пред секоја суштинска и клучен збор со голема содржина што сакате ранг од страна на на SERP како корисници пребарување Твитер спроведување на hashtags. Патем, можете исто така да ги задржите вашите линкови.

  • Направете ги вашите следбеници да ти репят твоите твитови

Твоите твитови треба да бидат лови, духовити, па дури и компромитирани да ги направат корисниците да го реплицираат самостојно. Ако се чувствувате недостаток на талент во техниките за пишување, тогаш едноставно побарајте од вашите следбеници да ја реплицираат врската во почетната твита.

  • Отиди до TweetMeme

TweetMeme е веб извор кој пребарува и ги реферира најинтересните твитови. Значи вашата примарна цел е да се појави на страниците на овој сајт, создавајќи меморија за чудење Source .

December 22, 2017