Back to Question Center
0

Semalt: Познати необични веб-страници

1 answers:

За да ги избришете податоците што сакате рачно, треба да имате одлични програмски вештини. Алтернативно, можете да користите голем број алатки за екстракција на веб податоци кои имаат за цел да читаат, структурираат и да собираат податоци во специфичен формат. Сепак, некои веб-страници се нерасчливи, што значи дека тие или користат техники на анти-гребење или редовно ја менуваат нивната марка. На пример, LinkedIn, Alibaba и Facebook бараат деталите за пријавување, нудат да влезат во CAPTCHA и да блокираат IP адреси за да обезбедат заштита на нивните корисници и приватност.

1. Фејсбук:

Фејсбук е еден од најпознатите веб-страници за социјално вмрежување со над 20 милиони активни корисници ширум светот. Постојат голем број на апликации и програми за обработка на податоци кои имаат за цел да извлечат поединечни информации од Фејсбук. За жал, повеќето алатки не ни даваат точни и читливи податоци. Фејсбук го отежнува спамери и хакери да собираат информации за своите корисници. Може да се добие само со помош на анализатор на HTML како што е Пајтон, но повеќето веб-администратори и хонорарни преведувачи дури и не ги знаат основите на Python. Неодамна беше лансиран Фејсбук за да ги извади виталните информации од оваа веб-страница за социјално вмрежување. Со Фејсбук стругалка, можете само да собирате имиња и адреси на е-пошта на корисниците на Фејсбук. Но, ако сакате да собирате детални податоци, не можете да ја користите оваа алатка или било која друга слична стругалка.

2. LinkedIn:

LinkedIn е друга веб-страница за социјално вмрежување што е невозможно да се изгребе. Сепак, делумно може да се извлечат податоци од неколку веб-страници, но повеќето од информациите се недостапни. Можете да ги избришете само информациите од јавниот профил на LinkedIn користејќи Увоз. Ио или Кимоно лаборатории. Маркетите не можат да ги искористат предностите на стружење на услугите поради силните безбедносни мерки на LinkedIn. Сепак, тие почнаа да го користат Lead Extractor, кој помага да ги избрише јавните профили. Оваа алатка може да ги собере само профилите на линкови, имиња и е-пошта. Но, ако сакате да добиете Skype ID, Yahoo Messenger ID, комплетна адреса и Twitter ID на корисникот, LinkedIn нема да ви дозволи да го направите тоа.

3. Alibaba:

Alibaba е технолошки конгломерат кој обезбедува бизнис-до-потрошувач услуги на интернет. За жал, не постои начин да ги избришете податоците од оваа веб-страница. За разлика од Амазон и eBay, Alibaba им отежнува на своите корисници да извлечат информации за своите производи, слики, описи и цени. Во 2015 година, голем број на алатки кои лесно можат да ги извлечат податоците од Alibaba, беа запознаени со јавноста. Повеќето од алатките се платени и не ги очекуваат очекувањата за стартување. Alibaba работи широк спектар на бизниси во целиот свет и ги поврзува купувачите со добавувачи. Во меѓувреме, таа ја гарантира нивната приватност и не дозволува никој да ги избрише податоците. Од октомври 2017 година, Alibaba има повеќе од 500 милиони месечно активни корисници преку својата платформа. Alibaba дури и надмина големи облак играчи како Амазон, Гугл и Мајкрософт во облак приходи раст. Тој ги имплементира најдобрите стратегии за да осигури приватноста на добавувачите и ги блокира сите сомнителни IP адреси за неколку секунди Source .

December 22, 2017