Back to Question Center
0

Semalt: Слободен веб-стружење софтвер за Newbies и вистински професионалци

1 answers:
За разлика од програмер, не-програмер не може да напише кодови и нема технички вештини

. Покрај тоа, тој / таа е слаб по математика и секогаш изгледа за лесни начини да ги изгреба или извлече податоците, остварувајќи ги неговите / нејзините онлајн задачи. Ако сте не-програмер кој се занимава со голем број задачи, може да пробате со овој софтвер или апликации да ги изгребате веб-локациите.

Скреперна

Скреперна машина е моќна екстензија на Google Chrome. Тоа е едноставна, но неверојатна апликација за стружење на поединечни или повеќе страници и конвертирање на податоците извлечени во табеларни пресметки. Оваа програма можете да ја користите само кога имате Chrome како примарен веб прелистувач.

Скрепер автоматски ќе ги скенира вашите веб-страници и ќе ги извлече податоците врз основа на вашите барања. Не нуди безброј опции, но има интерфејс кој е лесен за користење.

Твитер и Фејсбук API

Со користење на API на Фејсбук и Твитер, лесно е да извлечете податоци од голем број веб-страници. Можете исто така да ги анализирате локациите на вашите конкуренти и да ги следите нивните клучни зборови. API е интерфејс кој им овозможува на триесет партиски алатки за пристап до социјалните медиуми програмски. АПИ на Фејсбук и Твитер можат да се интегрираат на различни начини; можете да ги собирате, скенирате и извлекувате информациите од колку профили на социјалните медиуми што сакате.

Увоз. Ио

Тој е моќен и еден од најдобрите веб-стружење и програми за рударство. Увоз. Ио е избор број еден од не-програмери и развивачи на веб апликации. Можете да ја користите оваа алатка за да ги изгребате податоците од различни адреси и да креирате сопствени API-и врз основа на вашите барања. Со Увоз. Ио, дефинитивно можете да ги добиете посакуваните резултати за неколку секунди. Оваа програма ви овозможува да ги изберете податоците и да ги наведете веб-страниците преку копчето "точка-и-клик". Ќе ги испита различните веб-страници за да ги пронајдете вистинските податоци што треба да се извлечат.

Kimono Labs

Kimono Labs е единствената алатка на оваа листа која доаѓа во бесплатни и платени верзии. Ако сте не-програмер, треба да се одлучите за својата бесплатна верзија и нема потреба да трошите премногу пари на проекти за вадење податоци. И ако сте програмер или професионален инвеститор, ви препорачуваме да ја користите својата платена верзија која ќе ве чини нешто од $ 20 до $ 30 врз основа на вашите барања и планот кој ќе го одберете.

Овие веб-стружење апликации се погодни за програмери. Тие се лесни за користење и доаѓаат со онлајн поддршка. Покрај тоа, сите овие апликации ги извлекуваат податоците од двете основни и напредни сајтови и блогови, без да се загрозат времето и квалитетот. Последно, но не и најмалку важно, овие апликации можат да ги уредуваат вашите податоци и да ги отстранат правилните грешки во склопот Source .

December 22, 2017