Back to Question Center
0

Зошто Користете Google Листови како Основен веб Скрепер? - Семалт одговор

1 answers:

Google Docs или Google Sheets се веб-базиран софтвер. Овие апликации се компатибилни со повеќекратните формати на Microsoft Office и овозможуваат погрешно да ја изградат различната веб-страница. Можете да ги користите Google Sheets за креирање и уредување на датотеки во мрежата и да добиете податоци во реално време. Google Sheets и Google Docs добија широка пофалба за нивната едноставност, чести ажурирања на производи и сигурни резултати. Ако барате да изградите веб скреперна машина во Google Sheets, треба да следите неколку едноставни чекори.

Чекор 1:

Првиот чекор е копирање на URL-то во табелата.

Чекор 2:

Во вториот чекор, ќе отидете на страницата, наведнете над попис на писателот и кликнете со десното копче за да го отворите менито.

Чекор 3:

Трето, ќе кликнете на опцијата Inspect Element. Веднаш ќе се прикаже прозорец за проверка, каде што можете да ги проверите HTML-елементи.

Чекор 4:

Следниот чекор е да внесете одреден код во прозорецот на конзолата на инвеститорот. Можете исто така да ги користите функциите import-XML на Google Sheets за да ја завршите работата.

Големи придобивки од Google Sheets:

1. Кратенки за тастатура

Постојат различни кратенки на тастатурата за да ја олеснат вашата работа. Со Google Sheets, можете лесно да меморирате неколку кратенки и веднаш да извршите различни задачи. На пример, Ctrl + C се користи за копирање текст од различни веб-страници, а Ctrl + V се користи за да го вметне овој текст во обичен документ.

2. Формулари и анкети

Можете лесно да креирате онлајн формулари и анкети со Google Sheets. Тоа е корисно за веб-администратори и хонорарни преведувачи кои сакаат да добијат повратни информации од нивните клиенти.

3. Одвај и зачувај ја веб-содржината

Една од главните придобивки на Google Sheets е дека можете лесно да ги избришете веб-содржините. Таа е погодна за претпријатија и програмери и им помага да ги зачуваат веб-содржините во читлив и скалабилен формат. Можете да ги преземете датотеките директно на вашиот хард диск за офлајн употреба.

4. Компатибилност

Google Sheets се компатибилни со сите оперативни системи и компјутерски и мобилни уреди. Можете да ги интегрирате со вашата Gmail сметка и да ги преземете и зачувате што повеќе датотеки што сакате. Google Sheets се совршени за дигиталните продавачи и им помагаат да остварат голем број задачи.

5. Чет додека уредувате

Способноста да соработувате со пријателите е примарна корист на Google Sheets. Можете да разговарате со пријателите при гледањето на вашите веб-документи или со стружење на содржина во мрежата. Можете исто така да стапите во контакт со вашите клиенти и да покажете. За ова, треба да кликнете на стрелката во делот за разговор и да уживате во дискусиите во реално време.

6. Gadgets на Google Sheets

Постојат голем број на gadgets во Google Gadget Gallery Visualization API. Можете да преземете што е можно повеќе гаџети и да ги завршите задачите. Дали сте инвестициски банкар или трговец? Google Finance ќе ви помогне да извршите различни задачи во мрежата. Можете лесно да ги следите тековните инвестиции и да ги прегледате историските податоци. Со Google Табеларни пресметки, можете да ја видите и отворите секоја датотека, вклучувајќи. xls, doc,. ОТ,. xlsx, ppt и други Source .

December 22, 2017